Rodinný dům ve Svojšicích

SVOJŠICE, 2009

Místo:
Svojšice u Pradubic

Charakter projektu:
Novostavba rodinného domu

Začátek projektu:
2005

Realizace:
2008

Novostavba rodinného domu je umístěna na rovinatém pozemku (s mírným spádem ve směru jih-sever) na okraji obce Svojšice na Pardubicku. V bližším okolí navrhovaného objektu se nachází rozvolněná zástavba rodinných domů různého stáří, ale obdobného charakteru a velikosti objektů.

Novostavba rodinného domu je koncipována jako samostatně stojící objekt na obdélníkovém půdorysu 17 x  8,5 m. Dům má dvě obytná podlaží, přízemí a podkroví, ve dvou místnostech je polopatro v prostoru půdy. Zastřešení je řešeno sedlovou střechou se sklonem 45 °. Střecha je v zadní části prolomena arkýřem.

V přízemí je do půdorysu začleněno zápraží kryté přesahem střechy. Proporce a forma novostavby vychází z tradiční regionální architektury.

Dispozičně je dům řešen pro potřeby rodiny se čtyřmi dětmi a s možností přechodného ubytování prarodičů. Vstup do domu je řešen přes kryté zápraží a centrální vstupní halu, ve které je zároveň umístěno schodiště do patra. V přízemí je situována obytná místnost spojená s kuchyní a jídelnou, koupelna, pokoj pro hosty a technická místnost (pozice tepelného čerpadla). V patře jsou umístěny dětské pokoje (místnosti otevřené do krovu), ložnice rodičů, koupelna, pracovna a pokoj. Veškeré místnosti jsou přístupné z centrální chodby – galerie. V hřebeni střechy je půdička přístupná stahovacími schůdky z patra.

Užitná plocha: 217 m2
Zdicí materiál: cihelné bloky Porotherm, zatepleno minerální rohoží
Strop: monolitická železobetonová deska
Střešní krytina:  hladká pálená taška Ergoldsbacher Linea
Okna: rámy dřevěné – europrofil, výplně termoizolační dvojsklo
Podlahové krytiny: keramická dlažba, masivní dubová podlaha
Výtápění a ohřev teplé užitkové vody: tepelné čerpadlo, systém země-voda