Kavárna Nábřeží

NABR

Místo:
Hořejší nábřeží, Praha 5 Smíchov

Charakter projektu:
Rekonstrukce a částečná změna využití veřejných záchodků.

Začátek projektu:
2003

Realizace:
2004

Dlouhý půdorysný obdélník původních veřejných záchodků zůstal tvarově zachován, ale nově byl rozdělen na tři základní části: největší prostřední díl se stal kavárnou s barem, na ni z jedné strany navazuje zázemí pro obsluhující personál. Ze strany druhé se připojuje hygienické zázemí, které má vlastní vstup, a tak může sloužit i jako samostatně fungující veřejné záchodky. Vtipné řešení dokázalo zachovat i původní účel objektu a využít ho vlastně pro dvojí funkci (kavárna také potřebuje toalety).

Na rozdíl od dříve zcela uzavřeného domečku se nové pojetí otevírá do parku dřevěnou terasou, která jako by volně procházela napříč kavárnou. Prosklené stěny po obou stranách kavárny prolamují uprostřed hranol domu a velkým průhledem propojují obě části parku; v létě se stěny otevírají a prostor se stává jakousi krytou zahrádkou. Z kterékoliv židle z 24 míst u stolků či u baru je vidět do korun stromů, maminky u kávy mohou sledovat své děti na pískovišti a prolézačkách.

Objekt dostal nový plášť z panelů Cetris (cementotřískové desky), nalakovaných na výraznou červenou barvu. U velkých domů by celá červená fasáda mohla působit až dráždivě, ale na malé stavbě mezi stromy je veselá a vstřícná, zvláště v kombinaci s přírodními dřevěnými rámy francouzských oken. Dalším materiálem, který se podílí na vzhledu stavby, je šedivý kov. Objevuje se na dveřích a jako pororošt na okéncích obou plných částí (toalet a zázemí baru), po uzavření kavárny také na venkovních žaluziích, chránících skleněné stěny.