Rekonstrukce funkcionalistické vily v Hlubočepích

HAB

Místo:
Pod Habrovou, Praha 5 Hlubočepy

Charakter projektu:
Rekonstrukce rodinného domu

Začátek projektu:
2011

Realizace:
2012

Tento velkorysý dům navržený a postavený architektem J. Kaplanem v roce 1928, původně obsahoval v horních dvou podlažích jeho vlastní byt, v prvním suterénu (při pohledu z ulice) pak byl umístěn jeho ateliér a ve druhém suterénu zázemí pro údržbu. Později byl majitel domu nucen předělat ateliér na další bytovou jednotku a dům následně vystřídal řadu obyvatel a prodělal několik necitlivých zásahů v interiéru i exteriéru, které měly negativní dopad na jeho vzhled i technický stav.

Cílem rekonstrukce bylo vyřešit technické problémy, zlepšit estetickou stránku s důrazem na co největší přiblížení se vyznění původní stavby a provedení dispozičních změn za účelem jeho přiblížení dnešnímu způsobu bydlení.

Nejvýraznější změnou zevnějšku je tak nový balkon přístupný z prostoru mezi kuchyní a hlavním obytným prostorem nebo francouzské okno propojující zahradu s druhým suterénem. Byly provedeny nové povrchové úpravy střešních teras spolu s historizujícím zábradlím. Protože se na dům vztahuje památková ochrana, byly veškeré úpravy exteriéru v průběhu návrhu i realizace konzultovány s příslušnými odborníky.

V interiéru byly provedeny zejména opravy zajišťující ochranu proti zemní vlhkosti a výsledná dispozice je tvořena jednou bytovou jednotkou na všech podlažích, která obsahuje hlavní obytný prostor propojený s jídelnou a kuchyní, šest ložnic a čtyři koupelny. Tuto jednotku lze v případě potřeby rozdělit až na tři samostatně přístupné byty.